Türk Bayrağı
Merkez: 0212 216 46 91
Ankara: 0312 473 7880
Eposta: info(et)kaped.org

KURUMSAL KALİTE POLİTİKAMIZ

KAPED’İN MİSYONU ve VİZYONU NEDİR?

MADDE 1 : Temel varoluş nedeni EĞİTİM olan KAPED, vizyon ve misyonunda da anlattığı üzere eğitim organizasyonunu katılımcısına ve şirket olarak kendine yakışan mekanlarda yapar.

MADDE 2 : KAPED, duyurusunda yayınladığı eğitim konularını ve eğitim yerini, katılımcı sayısına bakmaksızın, eksiksiz yerine getirir.

MADDE 3 : KAPED, elinde olmayan durumlarda, katılımcısına bilgi vermeden yapılan değişiklikler sebebiyle, katılım ücretinde %50 indirim uygular. Eğer bu tarz durumlar aynı yıl içerisinde 1’den fazla olmuş ise ücretsiz olarak faaliyeti gerçekleştirir.

MADDE 4 : KAPED, katılımcılarına promosyon olarak tablet bilgisayar vb ekipman dağıtmaz. Eğer promosyon malzemesine karar verilirse, bu tercihini katılımcılarına eğitimcilerinin kitaplarından uygun olanını vermekten yana kullanır.

MADDE 5 : KAPED, eğitim gideri olarak ödenen paranın DEVLET PARASI olduğu gerçeğini aklından çıkarmaz ve ona göre hareket eder.

MADDE 6 : KAPED’de hiçbir çalışan sigortasız olarak çalışamaz.

MADDE 7 : KAPED’de çalışmaya başlayan herkes, KAPED Etik Hizmet Kurallarını kabul etmiş sayılır. Aksi davrananların şirket bünyesinde devam etmeleri mümkün değildir.

MADDE 8 : KAPED, eğitim duyurusunda yazdığı konuları ve otel adını yazılı olmasının yanında verilmiş bir SÖZ olarak kabul eder ve yerine getirmek zorunda olduğunu bilir.

MADDE 9 : KAPED, etik kurallara uygun davranan rakip firmalarla, her türlü dostane ilişkiler kurmaya açıktır.

MADDE 10 : 2009 yılından itibaren hizmetlerini aralıksız sürdüren KAPED, yayınladığı etik kuralları da verilmiş SÖZ olarak kabul eder, buna uygun hareket etmeyi taahhüt eder.

KAPED

EĞİTİM VE ORGANİZASYON

GENEL MÜDÜR

NURİ KARTAL